REVIEW: Sara Lee Original Cheesecake Bites

Cheesecake is one of those special desserts that one would only buy to celebrate an important occasion or because they’re at a Cheesecake Factory. I don’t know of anyone who eats cheesecake on a regular basis, and why would anyone? Despite how delicious they are, cheesecake is also packed with calories and saturated fat, so much so that it makes ice cream blush. Just one slice can makes someone feel like they’ve eaten an entire meal. But it seems Sara Lee (who I just found out is not Asian) wants people to eat more cheesecake with her Sara Lee Original Cheesecake Bites.

Each container has 40 ready-to-eat pieces, which means after you eat the first one, you have 39 opportunities to stop eating it. Where you stop depends on your body’s will power. Forty pieces may sound like it’s a lot, but when you see those 40 pieces in its container, it doesn’t look like very much and it’s quite easy to eat half of them, which would be bad, because I imagine death by cheesecake is not how anyone would like to go. Each square bite, which measures at three-fourths of an inch wide and a half of an inch tall, has 20 calories. Through the power of addition, you can get an idea of when to stop. If you were to eat only five of them, you would have consumed 100 calories. If you eat ten of them, that’s 200 calories. If you eat 20 of them in one sitting, you do not care about your body.

Unfortunately, the folks at Sara Lee don’t know how to add. According to the nutrition facts on the back of the packaging, a serving size of 24 bites has 440 calories. I don’t know if they forgot to carry over a number, put a decimal point in the wrong place or had a blindfolded monkey poke at a calculator, but according to my calculations, which I double and triple checked without a blindfold, if one bite has 20 calories, then 24 bites should have 480 calories.

The cheesecake itself tastes like 24 bites should have 480 calories because it’s somewhat rich, although not overly rich. It also had a slight tangy flavor like some cheesecakes do, but the crust was hardly noticeable. Besides the nutritional content, another item that bothered me was the formation of ice crystals on the bites after I first opened, which can be a bad thing with frozen foods because it’s a sign of possible freezer burn. Fortunately, it didn’t taste like there was any freezer burn.

Overall, it wasn’t the best cheesecake I’ve had and that’s what I expected. But it’s not bad for something that’s frozen, cut up into pieces and served in a tub container.  If Sara Lee is trying to push for more cheesecake consumption, I think she might be able to do so with the Sara Lee Original Cheesecake Bites, if people don’t mind mediocre cheesecake.

(Nutrition Facts – 24 cheesecake bites – 440 calories, 27 grams of fat, 14 grams of saturated fat, 0.5 grams of trans fat, 90 milligrams of cholesterol, 340 milligrams of sodium, 43 grams of carbohydrates, 1 gram of fiber, 25 grams of sugar and 7 grams of protein.)

Item: Sara Lee Original Cheesecake Bites
Price: $5.99
Size: 40 bites
Purchased at: 7-Eleven
Rating: 6 out of 10
Pros: Decent tangy flavor. Not bad for something that’s frozen, cut up into pieces and served in a tub container. Bites make it easier to portion control, unless you have no control.
Cons: Mediocre cheesecake. Crust was hardly noticeable. 40 bites doesn’t look like much. Sara Lee doesn’t know how to add. Ice crystals. Nutrition facts appear to be inaccurate. Just as decadent as regular cheesecake. Sara Lee is not Asian.

26 thoughts on “REVIEW: Sara Lee Original Cheesecake Bites

  1. too sweet, too tangy, too thick, and cost way too much.
    ummm I believe i will buy 4 packages of them

    THAT IS ALL

  2. @slurm: I agree about the serving size being 20 pieces. It makes a lot more sense.

    @Long: Ugh…why didn’t I have a coupon? I needz coupon cutting skillz.

    @Alisha: It might’ve been better, but I am proof that some Asian do suck at math. 6 x 9 = I dunno.

    @amanda: Cookies and cream does sound tantalizing. I might be able to eat that whole container in one sitting, but not the original flavor.

    @Neil the hammer: Don’t forget to use coupons. It seems like everyone else who bought these did.

  3. I don’t think the nutritional info is messed up. 440 / 24 = 18.3 per piece…so they just rounded that up to 20 per piece. Nutritional labels usually use numbers that end in 0 or 5 for the calorie section.

  4. @ohwow: I think that’s a little deceptive. It may not seem like much, but let’s just say that someone really likes these cheesecake bites and eats one container every month. If it’s two rounded up calories per bite then, 80 calories per container per month. Multiply that by 12 and it’s 960 calories per year. I think that’s a lot.

    @Lane O: Do you sell them in stores? ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Comment Rules: If you tried the product we covered, please feel free to leave your opinion of it. We're totally cool with that. However, if you're going to be a complete douchebag or your comment comes off as spammy, we'll delete your stuff. Have fun and thanks for leaving a comment.