SPOTTED ON SHELVES: Lindsay Snack and Go! Olives

Lindsay Snack and Go Pimiento Stuffed and Pitted Greek Kalamata Olives

Lindsay Snack and Go! Pimiento Stuffed and Pitted Greek Kalamata Olives

Lindsay Snack and Go Sliced Black Olives and Medium Black Pitted Olives

Lindsay Snack and Go! Sliced Black Olives and Medium Black Pitted Olives

Is snacking on olives a thing? Is Lindsay trying to make it a thing? Do any of you snack on olives? I’m not going to judge you or anything if you do. Okay, maybe a little. Okay, maybe a lot, and if I invite you to a potluck picnic, I will make sure you’re not in charge of snacks… or beverages because I fear your idea of a beverage is olive oil. (Spotted by Rachel J at Safeway.)

Thank you to all the photo contributors! If you’re out shopping and see an interesting new product on the shelf, snap a picture of it, and send us an email (theimpulsivebuy@gmail.com) with where you found it and “Spotted” in the subject line. Or reply to us (@theimpulsivebuy) on Twitter with the photo, where you spotted it, and the hashtag #spotted. If you do so, you might see your picture in our next Spotted on Shelves post.

Also, if you want to send in photos and are wondering if we’ve already covered something or if the product is old, don’t worry about it. Let us worry about it.

10 thoughts to “SPOTTED ON SHELVES: Lindsay Snack and Go! Olives”

  1. I have not snacked on these per se, but I do like them because I can open one of them to put on a pizza or in a greek salad or whatever without having a big open can or jar of olives sitting in the fridge until I throw it away because I don’t use olives all that often. However, kudos to Lindsay for trying something different and attempting to improve my olive consumption experience! Maybe I will try snacking on them and see how that works out. Or maybe I should just start drinking a lot more martinis to use up all the olives. Either way….

    1. So you would pay $1.25 for a 1.3oz container of olives for your pizza instead of paying 89 cents for a 2.25oz can of olives just so you don’t “throw it away”? Seems financially irresponsible.

      1. Sometimes peace of mind and less crap in your refrigerator is worth 36¢….at least it is to me!
        And yes, my financial advisor has been riding my butt about my olive-related financial irresponsibility too. Happy Halloween!

  2. If convenience factor is a motivator for incorporating more olives into your diet, you could fashion your own portion-controlled olive tubs with small, sealable containers. The containers would be reusable, as well as allow you to grab a small portion of olives easily on the fly. Not to mention, making your own would be cheaper. You could even buy a couple varieties and make mixed containers (an olive medley).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.